Faq

Faq

Degustowanie wina to poznawanie go przy pomocy zmysłów: WZROKU, SMAKU i POWONIENIA.

Nawet analizy chemiczne nie są w stanie zapewnić wystarczających informacji do określenia jakości wina, zatem to ludzka percepcja smaku szacuje jego jakość.

Niezależnie, czy pijesz wino z przyjaciółmi przy stole, czy profesjonalnie degustujesz, musisz zwrócić uwagę na temperaturę wina. Niewłaściwa może zniekształcić jego smak i zapach. Zaleca się, aby białe wino podawać w niższej, a czerwone w wyższej temperaturze. Dodatkowo, warto pamiętać, że po podaniu ogrzewa się ono w szkle, dlatego dobrze jest zaserwować wino w nieco niższej temperaturze niż zalecana.

Tabela temperatur wina do degustacji

Rodzaj wina Optymalna temperatura Optymalne chłodzenie Czas konsumpcji wina
Białe wino Młode, świeże 10-12°C 50-54°C 1,5 godziny
Półsłodkie 8-10°C 45-50°C 2 godziny
Słodkie 6-8°C 43-46°C 2,5 godziny
Pełne, postarzane 12-16°C 54-61°C 1 Godzina
Różowe Wytrawne lub półsłodkie 10-12°C 50-54°C 1,5 godziny
Wino czerwone Młode, smaki owocowe i wytrawne 12-16°C 54-61°C 1 Godzina
Półsłodkie, owocowe 10-14°C 50-57°C 1,5 godziny
Półwytrawne 14-17°C 50-54°C -
Wytrawne 17-19°C 63-67°C -

Kieliszek do wina

Musi mieć wysoką nóżkę i czaszę kształtem przypominającą pąk tulipana.

Czerwone wino podaje się w kieliszkach z większą czaszą, ponieważ potrzebuje ono przestrzeni, aby zareagować z powietrzem i rozwinąć swój bukiet.

Białe wina serwowane są w niższej temperaturze, dlatego czasza kieliszka jest mniejsza, aby wino jak najdłużej pozostawało schłodzone.

Nalewanie wina

Kieliszek powinien być przechylony w stronę butelki, aby wino wpływało do kieliszka po ściance. Kieliszek powinien zostać napełniony do 1/3 pojemności.

Ocena wizualna

Naturalne światło jest idealne do oceny koloru wina. Jak to zrobić? Odsuń od siebie kieliszek, trzymając za stopkę, przytrzymaj go przed białym tłem. Pozwala to ocenić jego mętność, która powinna być możliwie jak najmniejsza. Czerwony kolor wina jest tonalny, z wierzchu różowy stopniowo przechodzi do ciemnej czerwieni, która czasami jest niemal czarna. Kolor białych win rozciąga się od przezroczystości do głębokiego żółtawego koloru. W takim przypadku trzeba spoglądać od góry szkła by określić głębię koloru. Czerwone wina zwykle pod wpływem postarzania tracą ze swej głębi (osiągając kolor cegły), białe zyskują nabierając głębszego koloru (żółto-złoty kolor).

Zapach

Zapach może dostarczyć wartościową informację o różnorodności winogron, wieku wina, stylu wina i nawet regionie pochodzenia. Czucie wina jest bardzo proste. Po wstrząśnięciu kieliszkiem (wino powinno równomiernie oblać jego ścianki), przyłóż nos do krawędzi i zaciągnij się głęboko. Im silniejszy aromat, tym silniejsze wrażenie. W winie można odnaleźć tysiące zapachów, od owoców tropikalnych po skórę i cygara. Niektórzy mogą odróżnić określone zapachy lepiej od innych, jednak nie ma w tym przypadku reguły i częste powtarzanie tej czynności może przynieść zaskakujące efekty.

Smak

By skosztować wino, należy wziąć porządny łyk do ust, wciągając przez wino powietrze. Dzięki temu uwidoczni się ulotny charakter wina. Możemy czuć 4 różne smaki: kwaśność, na boku języka, słodycz na jego czubku, słoność po bokach i od przodu oraz gorycz na tylnej ściance podniebienia, a jeśli jest wyczuwalny - także alkohol w tyle gardła. Podczas profesjonalnej degustacji wina sommelier jest w stanie określić na ile powyższe smaki są zbalansowane. Dobrym wyznacznikiem jakości jest pozostanie przez dłuższy czas smaku wina na podniebieniu. Dopiero po uwzględnieniu wszystkich powyższych elementów można podjąć ostateczną decyzję o jakości wina.