Winiarnia

W winnicy Marani

O naszej winiarni

Nieustanne dążenie do doskonałości naszej winiarni jest przesłaniem naszej firmy od momentu jej założenia, aż po dzień dzisiejszy.

Image

Winiarnia

Świeżo zebrane winogrona trafiają do winiarni, gdzie znajdują się także pomieszczenia przeznaczone do filtracji oraz stabilizacji win. W części zachodniej winiarni znajduje się pomieszczenie do fermentacji oraz dojrzewania win. Tutaj też przechowuje się beczki dębowe. Na zewnątrz, znajdują się kadzie z nierdzewnej stali przeznaczone do fermentacji i maceracji win czerwonych. W okresie zimowym, kiedy temperatury są niskie, wszystkie te kadzie są wykorzystywane do stabilizacji i przechowywania wina. We wschodniej części winiarni znajdują się pomieszczenia do butelkowania i przechowywania wina w izotermicznych kadziach z nierdzewnej stali, pozwalających kontrolować temperaturę win podczas upalnych pór roku. Niedawno ukończyliśmy budowę nowej dwupiętrowej piwnicy. Część frontowa nowego budynku to recepcja. Kolejne pomieszczenia to miejsca, gdzie czerwone i białe wino będzie dojrzewać w odpowiedniej wilgotności powietrza i stałej temperaturze. Obok nowego budynku leży stara, historyczna piwnica Marani.

Historia winiarni

Image
W bajkowej dolinie rzeki Alazani, rozciągającej się na 110 km z północnego zachodu na południowy wschód od pasma Dużego Kaukazu aż do grzbietu Cyw-Gomborskiego, znajduje się urodzajny region - Kakheti, znany ze swoich starych tradycji wyrobu wysokiej jakości win. Kakheti jest największym winiarskim regionem Gruzji: na wysokości 250 - 650 m n.p.m. leży ponad 22,5 tys. hektarów winnic, porośniętych w równej mierze białymi i czerwonymi odmianami winogron.
Image
Region ten historycznie dzieli się na siedem najważniejszych mikroregionów dla win o zastrzeżonym nazewnictwie miejsca pochodzenia upraw winorośli. Prawy brzeg rzeki Alazani zajmują mikroregiony „Tsinandali”, „Vazisubani”, „Akhasheni” i „Mukuzani”, a mikroregiony „Napareuli”, „Kvareli” i „Kindzmarauli” są położone przy malowniczym podnóżu Dużego Kaukazu, na lewym brzegu rzeki Alazani. Tutaj rodzą się wyborne wina czerwone i białe, wytrawne i półsłodkie ze złożonym bukietem i niepowtarzalnym smakiem, które zyskują uznanie na całym świecie.
Image
Od ponad 100 lat łączymy innowacje technologiczne z tradycyjnymi metodami kachetyńskiego wyrobu win. Dzięki temu znaleźliśmy klucz do serc najbardziej wymagających smakoszy na całym świecie. Nasze wina reprezentują charakter i różnorodność gruzińskich win, czerpiąc wszystko co najlepsze wśród wielu odmian lokalnych winorośli.

Winnice

Szczególnym powodem do dumy Telawskiej Piwnicy Win są nasze historyczne winnice w KONDOLI. Wielki bibliograf Wachuszti Batoniszwili, w swojej książce „Życie Gruzji”, opublikowanej w 1742 roku, wspominał o winoroślach z Kondoli jako źródle szlachetnych win. Od trzech stuleci stanowią one wzorzec jakości, oferując wszystko co najlepsze w regionie Kakheti.

Dominują tutaj aluwialne, gliniasto-kamieniste grunty osadzone na wapiennej skale. Klimat panuje tu zmienny - od wilgotnego podzwrotnikowego do kontynentalnego. Jest on uwarunkowany przez wpływ gór Wielkiego Kaukazu z lewego brzegu rzeki Alazani oraz łańcucha gór Cyw-Gombori. Zimne powietrze spływające z lodowców Kaukazu do doliny kształtuje mikroklimat otoczenia, który sprzyja uprawie winorośli. Duże różnice temperatur między dniem a nocą zapewniają idealne warunki dla dojrzewania winogron.
70% z 240 hektarów winnic KONDOLI przeznaczone jest na uprawę czerwonych winogron. W winnicy KONDOLI uprawiane są przede wszystkim autochtoniczne gruzińskie odmiany takie jak: Saperavi, Rkatsiteli, Mtsvane, Kisi, Aleksandreuli. Niewielki obszar upraw poświęcony jest również międzynarodowym odmianom, np. Cabernet Sauvignon, Merlot, Malbec, Chardonnay, Riesling.

W drugiej winnicy (30,5 ha), znajdującej się w samym sercu słynnego mikroregionu «Kindzmarauli», na lewym brzegu rzeki Alazani, posadzone zostało wyłącznie Saperavi. Jeszcze jedną niewielką winnicę posiadamy w mikroregionie Napareuli.

Forma przycinania winorośli jest tradycyjna dla regionu Kakheti, jest to dwuramienna forma Guyota i kordon poziomy. Gęstość sadzenia winorośli wynosi 2400-3400 krzewów na hektar. Wydajność zbiorów nie przekracza 9 ton z hektara dla standardowych win.